Specialpedagogen som kvalificerad samtalspartner och handledare
30 hp
Kurskod: SP200S
Beslut: Fastställd i nämnden 2008-08-27. Giltig från och med 2008-08-27. Ersätts av: SP201S - Specialpedagogen som kvalificerad samtalspartner och handledare.
Nivå: Avancerad nivå
Ämne/områdeskod: Specialpedagogik (SQA)
Utbildningsområde: Undervisningsområdet 100%
Huvudområde: Ej huvudområde.
VFU-andel: -
Engelsk titel: The Special Educator as professional coach and consultant
Diarienummer: 1221/333-08
Allmänna uppgifter
Kursen ingår som kurs 2 av 3 i Specialpedagogprogrammet (90 hp). I kursen ingår verksamhetsförlagd utbildning (VFU) omfattande 7.5 hp.
Förkunskaps- och behörighetskrav
Antagen till Specialpedagogiska programmet. Se utbildningsplan för specialpedagogiska programmet.
Innehåll
Kursen behandlar kommunikation, samtal, handledning och konflikthantering såväl teoretiskt som i praktiska övningar. Vidare fokuseras specialpedagogens vägledande och rådgivande uppdrag som kvalificerad samtalspartner i pedagogiska frågor på organisations-, grupp- och individnivå. I samband med det rådgivande uppdraget fördjupar studenten sina kunskaper i specialpedagogiska frågor med fokus på beteende och socioemotionell utveckling. I kursen betonas vikten av självreflektion och förståelse för samspelets och relationens betydelse för kommunikation och egen utveckling som kvalificerad samtalspartner och handledare. Under den verksamhetsförlagda delen av utbildningen ska den studerande, som samtalsledare, utifrån olika samtalsmodeller genomföra och reflektera över professionella samtal såväl individuellt som i grupp.
Lärandemål
Efter genomgången kurs ska studenten kunna
* utifrån en vetenskaplig grund analysera och problematisera specialpedagogens uppdrag som handledare, kvalificerad samtalspartner och rådgivare
* redogöra för och kritiskt granska teorier om kommunikation och konflikthantering samt olika samtalsmodeller
* utifrån fördjupade kunskaper om specialpedagogiska frågor utifrån studentens grundexamen / verksamhetsområde kritiskt och självständigt analysera och i samverkan med kollegor utveckla lärandemiljön på såväl individ, grupp- som organisationsnivå
* redogöra för och motivera etiska ställningstaganden i professionella samtal
* reflektera över sin professionella utveckling som kvalificerad samtalspartner utifrån ett relationistiskt perspektiv
* använda sig av konstruktiva strategier i konfliktsituationer
* verka som kvalificerad samtalspartner och rådgivare i pedagogiska frågor i såväl individ- som grupphandledning.
Genomförande
I kursen ingår arbetsformer som föreläsningar, litteraturstudier, seminarier, praktiska övningar, gruppstudier, videoinspelningar samt handledningsuppdrag kopplat till den studerandes VFU. Den studerande får, av sin seminarieledare, handledning på den i verksamheten genomförda handledningen.
Examination – prov och former
Delprov 1 examineras genom 8 st enskilda, skriftliga reflektionsprotokoll med påföljande diskussion vid litteraturseminarium (12 hp)
Delprov 2 examineras genom analys av videoinspelning av en individuell handledning samt sammanfattande reflektioner kring samtliga individuella handledningstillfällen utifrån teoretiska perspektiv (7 hp, varav 1,5 hp VFU)
Delprov 3 examineras genom att den studerande i en skriftlig rapport analyserar och reflekterar över sin roll som samtasledare i grupphandledning och rådgivande samtal kopplade till fördjupade kunskaper i specialpedagogiska frågor inom den egna grundexamen/verksamhetsområdet (8 hp, varav 3 hp VFU)
Delprov 4 examineras vid två tillfällen (1,5 + 1,5 hp) genom att den studerande sammanställer sina reflektioner över VFU:n i rapporter.
I kursen används betygsgraderna Väl godkänd, Godkänd och Underkänd. För att få betyget Väl godkänd på hela kursen ska studenten ha Väl godkänd på minst 75% av den totala högskolepoängen.
Regler för examination finns att läsa på http://www.hkr.se
Kursutvärdering
Kursen utvärderas i enlighet med fastställda direktiv för utvärdering och kvalitetssäkring vid Högskolan Kristianstad. Utvärdering av kursens innehåll och den studerandes egen insats, i förhållande till kursens uppsatta mål, sker regelbundet. Efter avslutad kurs sker en skriftlig utvärdering.
Beslut
Fastställd i nämnden 2008-08-27. Giltig från och med 2008-08-27. Ersätts av: SP201S - Specialpedagogen som kvalificerad samtalspartner och handledare.
Revideringar
Övergångsbestämmelser
Litteratur
Litteraturlistan kan komma att revideras fram till 8 veckor före kursstart.
Kurslitteratur finns i viss omfattning att låna eller ladda ner på biblioteket. Talböcker för studenter med läsnedsättning finns sök- och nedladdningsbara i Legimus.
-
Bjørndal, Cato R. P. (2005), Det värderande ögat – observation, utvärdering och utveckling i undervisning och handledning. Liber (149 s).
-
Crafoord, Clarence (2005), Människan är en berättelse: Tankar om samtalskonst. 2 upplagan. Stockholm: Natur och kultur (199 s).
-
Emsheimer, Peter, Hansson, Hasse & Koppfeldt, Thoms (2005), Den svårfångade reflektionen. Lund: Studentlitteratur (196 s).
-
Fossum, Bjöörn (2007), Kommunikation: samtal och bemötande i vården. Lund: Studentlitteratur (445 s).
-
Hilmarsson, Hilmar Th (2004), Samtalet med känslomässig intelligens. 2 upplagan. Lund: Utbildningshuset (2 s).
-
Johansson, Anna (2005), Narrativ teori och metod: med livsberättelsen i fokus. Lund : Studentlitteratur (403 s).
-
Juul, Jesper & Jensen, Helle (2003), Relationskompetens i pedagogernas värld. Stockholm: Runa (285 s).
-
Kadesjö, Björn (2008), Barn med koncentrationssvårigheter. 3 upplagan. Liber (304 s).
-
Killén, Kari (2008), Professionell utveckling och handledning; Ett yrkesövergripande perspektiv. Lund: Studentlitteratur (271 s).
-
Kroksmark, Tomas & Åberg, Karin (2007), Handledning i pedagogiskt arbete. Studentlitteratur AB (461 s).
-
Liljegren, Britta (2000), Elever i svårigheter: Familjen och skolan i samspel. 2 upplagan. Lund: Studentlitteratur (254 s).
-
Lorentz, Hans & Bergstedt, Bosse, red (2006), Interkulturella perspektiv: Pedagogik i mångkulturella lärandemiljöer. Lund: Studentlitteratur (272 s).
-
Mollberger Hedqvist, Gun (2006), Samtal för förståelse; Hur utvecklas yrkeskunnande genom samtal?. Stockholm: HLS förlag (198 s).
-
Nordahl, Thomas, Sørlie, Mari-Anne, Manger, Terje & Tveit, Arne (2007), Att möta beteendeproblem bland barn och ungdomar: Teoretiska och praktiska perspektiv. Liber (295 s).
-
Normell, Margareta (2004), Pedagogens inre rum – om betydelsen av känslomässig mognad. Lund: Studentlitteratur (132 s).
-
Övrigt Därutöver ska studenten i samråd med handledare välja ca 400 sidor i anknytning till examinationsuppgift.